Masaż bańką chińską

Na czym polega masaż bańką chińską?

Metodykę zabiegu zaczerpnięto z medycyny ludowej, której głównym celem wykorzystania baniek było zwiększenie odporności organizmu. Każdy z nas pamięta, leczenie przeziębienia czy zapalenia płuc w dzieciństwie za pomocą stawiania baniek ogniowych. Chociaż, bańki kojarzą nam się z leczniczym działaniem, obecnie znalazły inne zastosowanie. Masaż bańką chińską jest metodą, która polega na wykorzystaniu próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Terapia pod ciśnieniem, pomaga w leczeniu schorzeń takich jak bóle pleców i kręgosłupa oraz w stanach napięcia mięśniowego. Przed rozpoczęciem masażu, należy upewnić się czy źródłem bólu jest na pewno napięcie mięśniowe, ponieważ ból nie ustąpi, jeżeli jest to przykładowo wada w obrębie kręgosłupa. Bańkę chińską w kosmetologii stosuje się również jako nieinwazyjną metodę walki z cellulitem. Zasysanie skóry, mięśni i komórek tłuszczowych, obudza do pracy układ limfatyczny, co prowadzi do ujędrnienia skóry na brzuchu, udach czy pośladkach. Bańki chińskie pobudzają również mikrokrążenie, uruchamiając proces lipolizy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Masaż bańką chińską jest w 100% bezpieczny jednak warto mieć świadomość, że istnieją pewne przeciwwskazania, z którymi należy się wcześniej zapoznać.

  • Osoby chorujące na serce
  • Kobiety w ciąży
  • Kobiety w okresie menstruacji
  • Osoby powyżej 80 roku życia
  • Osoby z cerą naczynkową
  • Osoby chore na nowotwory

Drenaż limfatyczny

Masaż bańką chińską działa jak drenaż limfatyczny. Poprawia krążenie krwi, przyspiesza metabolizm i usuwa nadmiar toksycznych substancji. Często to właśnie toksyny odpowiadają za kondycję naszej skóry. Masaż bańką chińską prowadzi do przyspieszenia procesów spalania tkanki tłuszczowej oraz redukcji widocznego cellulitu. Poprawa krążenia i działanie układu limfatycznego sprawia, że obrzęki stają się mniejsze, a komórki znacznie lepiej odżywione. Zależnie od celu, zaleca się powtarzanie zabiegu średnio co 3 dni przez 5-6 tygodni.

Masaż bańką chińską krok po kroku

Miejsce, które będzie masowane bańkami, wpierw należy oczyścić, a następnie nasmarować oliwką. Rynek oferuje nam oliwki wzbogacone o składniki stymulujące mikrokrążenie takie jak kofeina, algi morskie czy cynamon. Bańka, wielkością musi być dopasowana do miejsca, które będziemy masować oraz dłoni. Należy wybrać bańkę, która będzie umożliwiała pełny uchwyt, ponieważ dalszy proces zabiegu będzie wymagał nieco siły. Bańki do masażu, należy podgrzać do ok 40 st. C. przy pomocy ciepłej wody. Wysuszone pozwalają nam na rozpoczęcie masażu. Bańkę chińską przystawia się do skóry w wybranym punkcie na ciele, a następnie uciska jej czubek. Masaże bywają bolesne, dlatego zaleca się zacząć od najmniejszej bańki. Przykładowo, jeżeli zaczynamy od ud, przyssaną bańkę, należy umieścić nad kolanem oraz przesuwać ją w linii prostej, ciągłym ruchem z dołu do góry. Ruchy podczas wykonywania masażu powinny być symetryczne i parzyste.